Instalacja fotowoltaiczna a klimat w Polsce

Wiele osób niezagłębionych w temat OZE i instalacji fotowoltaicznych obawia się ze pogoda w Polsce nie sprzyja inwestycjom w fotowoltaikę a jej funkcjonowanie pozostawia wiele do życzenia. Nic bardziej mylnego. Warunki klimatyczne w naszym kraju jak najbardziej uznawane są za optymalne dla funkcjonowania instalacji fotowoltaicznych. Faktem jest, że największe nasłonecznienie występuje na południu Europy m.in. w Hiszpanii czy Włoszech, ale wbrew pozorom upały i długo utrzymująca się słoneczna bezwietrzna pogoda nie są najlepsze dla produkcji energii elektrycznej przy pomocy ogniw fotowoltaicznych. Dochodzi wówczas do przegrzewania się ogniw i spadku sprawności tych urządzeń. W Europie liderami w montażu instalacji fotowoltaicznych o znacznej mocy są Niemcy i Wielka Brytania. Warunki pogodowe w Polsce zbliżone są do warunków występujących w Niemczech, tym samym mamy takie same szanse na pełne wykorzystanie możliwości jakie niesie za sobą instalacja fotowoltaiczna.


Mapa nasłonecznienia Polski wskazuje, że największe natężenie promieniowania słonecznego występuje w części centralnej i południowej od wiosny do jesieni. W tej części Polski są najbardziej optymalne warunki aby inwestować w fotowoltaikę. Pomimo, że w pozostałej części Polski będą występować mniejsze uzyski energii, to jednak samo natężenie promieniowania słonecznego na danym terenie nie determinuje sensowności inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. W skali kraju 80% uzysków energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej będzie przypadało na półrocze letnie oraz miesiące wiosenne i jesienne, ale na południu Polski może to być nawet o 10% więcej w stosunku do obszarów najbardziej wysuniętych na północ.

Mapa nasłonecznienia Polski

Inwestycja w fotowoltaikę przynosi realne oszczędności w domowym budżecie, które pojawiają się już w pierwszym roku użytkowania instalacji a w zależności od jej rodzaju, mogą sięgać nawet 100%. Na łamach ostatnich lat fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna, a inwestorów sukcesywnie z roku na rok przybywa. Fakt, że koszt instalacji to spory wydatek ale osoby które inwestują w fotowoltaikę myślą perspektywiczne: instalacja fotowoltaiczna ma bardzo długą żywotność (25-35 lat), a znajdujące się w zasięgu jej działania gospodarstwo domowe lub zakład pracy staje się samowystarczalne energetycznie, dzięki czemu inwestor uniezależnia się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej i cieplnej.