Fotowoltaika- realne oszczędności w domowym budżecie

Instalacja fototowoltaiczna początkowo może się wydawać dość kosztowną inwestycją. I poniekąd tak jest, ale na szczęście, na przeciw oczekiwaniom inwestorom wychodzi szereg programów pro ekologicznych oraz ulg mających na celu dofinansowanie i zwrot części poniesionych kosztów budowy instalacji fotowoltaicznej.

Głównym czynnikiem, który powoduje, że inwestorzy decydują się na budowę instalacji fotowoltaicznej jest wzrost cen za energię elektryczną dostarczaną przez dystrybutorów energii. Inwestorzy dzięki posiadaniu instalacji fotowoltaicznej stają się podmiotem niezależnym od wahań cen energii elektrycznej. Prawidłowo dobrana moc instalacji do potrzeb gospodarstwa domowego bądź zakładu pracy powoduje, że inwestor może całkowicie bazować na wytworzonej energii bądź znacznie ograniczyć pobór energii elektrycznej z dystrybucji w sytuacji gdy nie ma fizycznych możliwości do montażu instalacji w całości pokrywającej zapotrzebowanie na energię.

Kolejnym równie istotnym czynnikiem jest ekologia i inwestycja w odnawialne źródła energii.

Czy fotowoltaika się opłaca? Jest najczęściej zadawanym pytaniem przez potencjalnych inwestorów. Odpowiedz jest tylko jedna: zdecydowanie TAK! Jak już zostało na wstępie wspomniane, dbając o nasze środowisko, rządzący wychodzą na przeciw oczekiwaniom inwestorom i oferują liczne dotacje i ulgi na budowę instalacji fotowoltaicznych, dzięki czemu poniesione w ramach inwestycji koszty w znacznej części możemy odzyskać. Jedną z form wsparcia jest np. Program „Mój Prąd” w ramach którego możemy uzyskać 5 000 zł dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej oraz ulga termomodernizacyjna, którą możemy odliczyć w rocznym podatku PIT.

Na przestrzeni ostatnich lat znacznie wzrosło zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznym, dzięki czemu biorąc pod uwagę chociażby ceny paneli pv w okresie ostatnich 5 lat, możemy stwierdzić, że koszt budowy instalacji fotowoltaicznej spadł o ok 50%-70% co realnie podnosi jej opłacalność. Obecnie średnia cena za 1 KWp wynosi ok 4 000 zł - 5 000 zł. Oczywiście cena instalacji uzależniona jest doboru komponentów bądź wielkości instalacji- im większa instalacja tym mniejsza cena za 1 KWp a co za tym idzie większa opłacalność wynikająca z instalacji fotowoltaiki.

Prawidłowy dobór mocy instalacji do gospodarstwa domowego lub zakładu pracy dobiera się na podstawie rachunków za prąd na podstawie ostatnich 12 miesięcy. Dodatkowo przy szacowaniu wielkości instalacji należy wziąć pod uwagę tendencję wzrostu zapotrzebowania w energię elektryczną chociażby na podstawie planowanego do zakupu sprzętu elektrycznego. Dzięki prowidłowemu oszacowaniu wielkości instalacji nasze rachunki za energie elektryczną mogą zminimalizować się jedynie do tzw. opłat stałych wynoszących w gospodarstwie domowym 100 zł -150 zł rocznie.